Hledáte v angličtině logiku?

Jazyky mi ve škole nikdy nešly. Vždycky jsem byla spíše na matematiku a přírodní vědy. S češtinou, angličtinou a němčinou jsem měla velké potíže. Už jako dítě jsem došla k závěru, že prostě na jazyky nemám buňky, a že člověk je od přírody buď na logiku nebo na jazyky.

Angličtina mi nedává smysl

Znáte takové ty matematické postupy, které když aplikujte, tak vám vyjde správný výsledek? Tak to jsem hledala i v cizích jazycích. Ale ať jsem se snažila, jak chtěla, angličtina mi vůbec nedávala smysl. Nemohla jsem v ní najít logiku.

Pravda je taková, že v angličtině žádná logika není. A když budete v angličtině hledat logiku, nikdy se ji pořádně nenaučíte.

Ve škole jsme se učili hlavně pravidla a slovíčka. Ale i když umíte pravidla a slovíčka, ještě to neznamená, že jste schopni dát dohromady smysluplné sdělení. Jazyk totiž není matematika. Jazyk je živý. Mění se a vyvíjí. O angličtině to platí dvojnásobě, protože je to velmi jednoduchý jazyk a používá ho velké množství lidí.

Angličtina je jednoduchý jazyk

Cože, angličtina že je jednoduchý jazyk? Že vám teda přijde složitý? Právě v tom je zakopaný pes.

Angličtina je konceptuálně a myšlenkově jednoduchá. Čeština je složitá. Když budete myslet česky a myslet si, že svoje myšlenky přeložíte do angličtiny, tak vám to nikdy nepůjde. Musíte se naučit myslet jednoduše.

Na to, abyste se domluvili, potřebujete jen málo

Na to, abyste se domluvili opravdu stačí málo. Komunikujete nejprve rukama nohama, pak už slovy a špatnou gramatikou.

Pro mě bylo osvobozující, když jsem slyšela rodilého Angličana, jak se u nás dokázal domluvit v hotelu, v restauraci nebo v obchodě, i když neuměl žádnou gramatiku. Stačilo mu na to pár slovíček.

Osvobodilo mě to, protože jsem zjistila, že když mu rozumím já, tak i rodilý mluvčí by měl rozumět mojí lámané angličtině. Takže nemusím čekat, až jednoho dne ze sebe vysoukám perfektní anglickou větu, abych konečně něco řekla.

Rules schmules, aneb neřešte pravidla

Jsem typ člověka, který se vždy úzkostlivě držel všech pravidel. Ze strachu, aby neselhal, nebo neudělal chybu. Protože když uděláte chybu, tak jste k ničemu, ne? Vzpomínáte si ještě na všechny ty pětky z diktátů a slohovek? Tohle je systém, ve kterém jsme vyrůstali.

Učení jazyka je organický proces. Je to jako hra. Snažíte se komunikovat s živými bytostmi. Lidé nemají logiku. Proč by ji měl mít jazyk, který je vnějším vyjádřením lidského vědomí?

V momentě, kdy jsem přestala v angličtině hledat logiku a vázat se na gramatická pravidla, která do nás ve škole vtloukali horem dolem, a soustředila jsem se na komunikaci, začaly mi jazyky jít. Přestala jsem řešit, že dělám chyby.

Potíže s cizími jazyky nejsou způsobeny jazykem

Moje potíže z jazykem byly způsobeny školní výukou a zablokovanou krční čakrou (vnitřní blok, kdy se člověk bojí vyjadřovat svoje myšlenky a názory). Už dávno nevěřím, že člověk musí mít talent na jazyky, protože i takový anti-talent jako já se dokázal naučit angličtinu na úrovni rodilý mluvčí.

Když jsem to dokázala já, dokážete to taky. Jenom se nesnažte hledat v angličtině logiku, protože v ní žádná není.