Jak si najít čas na angličtinu

Jste v situaci, kdy se chcete (nebo hůře musíte) naučit anglicky, ale nemáte na to čas? Špatná zpráva je, že zázračná metoda, která by vám nalila angličtinu do hlavy ve stylu Norimberského trychtýře neexistuje. Tedy pokud si nechcete nechat implantovat do hlavy čip, který z vás udělá robota (ani už to bohužel nepatří k science fiction). Jak si tedy najít čas na angličtinu?

Proč nemáte na angličtinu čas?

Nejprve si ujasněte, kam mizí váš čas. Všichni máme jenom 24 hodin, do kterých musíme nacpat práci, starost o rodinu a asi milion povinností. Angličtina se často ocitne at the bottom of our priorities, protože si na ni vzpomeneme, až když jdeme spát, nebo těsně před lekcí s lektorem. Pořád se motáme v začarovaném kruhu a pokrok je veškerý žádný.

Technologie jsou dvousečná zbraň. Díky internetu máme více příležitostí používat angličtinu, než kdy předtím. Můžeme například:

Zároveň ale díky technologiím máme méně času, než lidé v minulosti. Máme vyšší standardy. Všechno musí být rychle a hned a pokud možno bez úsilí. V práci musíme podávat vyšší výkony a dělat věci, které lidé dříve nedělali (marketing, sociální média a podobné žrouty času). Není divu, že nám na angličtinu nezbývá ani čas ani energie.

Ani předsevzetí, že odteď se začnu pořádně učit, toho moc nezmůže, protože stačí den dva a jsme zpátky v kolotoči denního života. Co tedy s tím?

Jak si najít čas na angličtinu?

Začněte si budovat mikro zvyky. Mikro znamená malinký a zvyky jsou zvyky. Čili mikro zvyk je něco, co vás moc nezatíží, ale pomůže vám se o krůček posunout směrem k vytouženému cíli.

Mikro zvyk je něco, co vás moc nezatíží, ale pomůže vám se o krůček posunout směrem k vytouženému cíli.

Pro mikro zvyky platí pár jednoduchých pravidel:

  1. Mikrozvyk musí být jednoduchý a zvladatelný. A to dlouhodobě. Nesnažte se na sebe tlačit a dávat si nezvladatelné cíle. Lidé často přijdou s tím, že jim na angličtině opravdu záleží a že se budou učit každý den dvě hodiny. To je pro většinu dospělých naprosto nereálné.
  2. Mikrozvyk musíte napojit na již existující zvyk nebo aktivitu.
  3. Musíte ho opakovat tolikrát dokola, dokud se z něho opravdu nestane zvyk. (21 dní a více)
  4. Nezačínejte s mnoha mikro zvyky najednou.

Pár příkladů mikro zvyků pro inspiraci

Dáme si pár příkladů, jak začít vytvářet mikro zvyky při učení angličtiny. Vaše vlastní mikro zvyky budou záležet na tom, co každý den děláte.


Doma používáme klasickou konvici na sporák. Každé ráno si vařím konvici čaje. Než se voda uvaří, trvá to asi 10 minut. Mikro zvyk může být:

Postavím konvici na sporák, spustím aplikaci Anki na mobilu a budu si trénovat slovíčka, dokud se voda neuvaří.

10 minut každý den věnovaný slovíčkům je 70 minut za týden.


Nádobí myju normálně ručně ve dřezu. Mikro zvyk může být:

Než začnu mýt nádobí, pustím si nahrávku anglického textu, který se právě učím, na repeat (pořád dokola). Jakmile utřu a uklidím nádobí, nahrávku zastavím.

Nádobí umyjete, utřete a uklidíte třeba za půl hodiny (plus mínus podle toho, kolik ho je). 30 minut poslechu každý den je 210 minut za týden.


Rádi sledujete nějaký televizní pořad, ale jsou v něm reklamy. Mikro zvyk může být:

Jakmile začne reklama, ztlumím zvuk a trénuju slovíčka na mobilu pomocí aplikace Anki.

V jednom pořadu můžou být i tři reklamy krát pět minut. To už máte 15 minut věnovaných učení. Za pět minut se dá zopakovat na kartičkách i 50 slovíček.


Rádi před spaním čtete. Mirko zvyk může být:

Lehnu si do postele a přečtu si aspoň 2 stránky z knihy v angličtině.

2 stránky denně je 14 stran za týden a 60 stran za měsíc. Při pěti stránkách už to máte 35 stran týdně a 150 stran měsíčně.

Začněte ještě dnes

Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Sedněte si na chvíli a přemýšlejte nad svým dnem a kam můžete vměstnat chvilky s angličtinou:

Vyberte si nějaký moment, kdy můžete věnovat angličtině 10 minut a začněte budovat mikro zvyk. Pamatujte, že musí být jednoduchý, musíte mít vše připraveno (když mám 10 minut a 5 minut z toho hledám nahrávku, tak to není to pravé ořechové) a musíte mít spouštěč (již existující zvyk), na který nový zvyk napojíte.

Do učení jazyka musíte investovat čas, bez toho to nejde. Ale nemusí to znamenat, že sedíte dvě hodiny nad učebnicí. 10 minut 3x denně je mnohem užitečnější, než dvě hodiny jednou týdně těsně před lekcí angličtiny.