Nejlepší aplikace na učení slovíček

Nebudeme si nic nalhávat. Studium cizího jazyka spočívá v učení se slov a jejich forem nazpaměť. A čím je člověk starší, tím hůře se slovíčka pamatují. Aplikace v mobilu je velkým pomocníkem pro opakování slovíček. Kterou aplikace na učení slovíček si ale vybrat?

Nejlepší aplikace na učení slovíček

Možná už jste zkoušeli Quizlet, Memrise nebo nedej bože Duolingo. Duolingo je urážkou lidské inteligence a jeho zarytým zastáncům pouze dává falešný pocit, že při učení cizího jazyka udělali velký pokrok. Pocit trvá pouze do té doby, než na dotyčného někdo promluví anglicky.

Quizlet a Memrise jsou na to mnohem lépe. Vyžadují ale přihlašovací údaje, internet a jste omezeni typy cvičení a designem. Quizlet se těžko ovládá, jsou v něm stupidní cvičení, která odvádí pozornost od učení, a pro učitele je navíc placený.

Když jsem před lety začala studovat angličtinu, používala jsem výborný český program KeepInHead, který už je více než dekádu za zenitem. Když jsem narazila na Anki, byl to a complete game changer. Anki je aplikace, která má všechno, co potřebujete k naučení se čehokoliv z kartiček, a nejsou v ní omezení, která mi na Quizletu velmi vadila.

Ještě jste o Anki neslyšeli?

Anki u nás zná jen málokdo. Webové stránky jsou nenápadné, jsou pouze v angličtině, a protože je projekt zdarma a opensource, tak na Anki nenajdete žádné reklamy na sociálních médiích. I samotná aplikace při spuštění vypadá poněkud vágně. Žádné zářivé barvičky a kýčovité obrázky. Nenechte se ale mýlit. Pod nenápadným vzhledem se skrývá obrovské množství nastavení a velmi inteligentní algoritmus.

Proč je Anki jedna z nejlepších aplikací na učení slovíček?

Anki i AnkiDroid jsou zdarma a open source. Můžete si navrhnout obsah kartiček i vzhled. Můžete si dokonce naprogramovat vlastní plugin, nebo si stáhnout pluginy z webu.

Anki nevyžaduje žádný účet ani internet. Pokud si účet zřídíte, je zdarma a můžete si synchronizovat kartičky v několika zařízeních (např. mezi počítačem a mobilem).

Jediná verze Anki, která je placená, je verze AnkiMobile pro iPhone a iPad. Hosting celého projektu stojí hodně peněz a musí se nějak financovat. Základní myšlenka je, že kdo si může dovolit iPhone, může si dovolit jednorázově zaplatit za tak užitečnou aplikaci, jako je AnkiMobile.

Jak Anki funguje?

Samotná aplikace je pouze nástroj. Naplnit si ji musíte sami podle toho, co se potřebujete naučit. Musíte si tedy slovíčka vytvořit nebo vám je v ideálním případě vytvoří a pošle váš učitel angličtiny. A nemusíte se omezovat pouze na jazyky. Stejně tak se můžete z kartiček učit matematiku, dějepis nebo biologii.

Studenti, kteří používají Anki naplno, si už většinou nevedou sešity. Všechno rovnou ukládají na kartičky, které se pak učí. Na kartičky můžete dát obrázky, text, screenshoty z webu, webové odkazy, můžete si nahrát audio přímo v aplikaci. Kreativitě se meze nekladou a omezeni jste pouze místem, které máte v mobilu nebo na počítači.

Anki ví, jak funguje paměť a podle toho programuje opakování slovíček podle křivky zapomínání. Anki používají nejlepší studenti medicíny a polygloti. Při učení se pak můžete učit konkrétní balíček, kombinace balíčků nebo si roztřídit kartičky pomocí štítků. Denní učení vám předkládá kartičky, které si nejvíce potřebujete zopakovat.

Chcete si Anki vyzkoušet?

Jestli jste Anki ještě nezkoušeli, můžete si ji stáhnout na stránce apps.ankiweb.net. Dole najdete instalační soubory pro počítač i odkazy na obchody Google Play a App Store.

Učení slovíček s aplikací Anki

A abyste si do začátku mohli vyzkoušej pár kartiček, mám pro Vás ke stažení balíček na opakování přítomného času prostého. Pokud máte aplikaci nainstalovanou, otevřete soubor a kartičky se automaticky naimportují.

Grammar - Present Continous